למידע והזמנות 1-800-900-500

(0 item) - 0.00 ₪

סל הקניות שלך ריק

תסמונת הכתף הקפואה - Frozen Shoulder

כתף קפואה

תסמונת הכתף הקפואה מוגדרת כתסמונת קלינית המתארת מצב בו ישנו כאב רב וקושי להזיז את מפרק הכתף. התסמונת פוגעת בכ-3% מהאוכלוסייה ונפוצה במיוחד בקרב חולי סוכרת. לתסמונת מספר שלבים, בהם היא הולכת ומחמירה בהדרגתיות עד להחלמה מלאה.

תסמונת הכתף הקפואה


גורמים וסיבות

  • חוסר בתנועה: חוסר בתנועה של הכתף עלולה להביא אותה למצב בו היא הופכת לקשה ורגישה לתנועה. אנשים אשר את מרבית זמנם מעבירים בחוסר מעש או אינם מקפידים על תזוזה של הגוף משך שעות רבות, נמצאים בסיכון לכתף קפואה.
  • סוכרת – תסמונת הכתף הקפואה מופיעה בקרב 25-30% מחולי הסוכרת. חולי הסוכרת סובלים מהתעבות של רקמות חיבור ועור, מה שמוביל פעמים רבות לתסמינים של כתף קפואה.
  • גיל העמידה – התסמונת שכיחה יותר בגילאים 40-70, ונשים סובלות ממנה יותר.
  • קשחת חוליות צווארית – על פי מחקרים, ישנו קשר בין הסובלים מקשחת חוליות צווארית לבין תסמונת הכתף הקפואה.
  • טראומה – הופעתה של תסמונת הכתף הקפואה לאחר חבלות קשות בכתף ידועה וקיימת. טראומה נוספת היא ניתוח בסביבת הכתף שעלול להוביל לכתף קפואה. כדי למנוע זאת, מומלץ להוציא קשרי לימפה אקסילריות באמצעות פיזיותרפיה מיידית לאחר הניתוח.
  • הפרעות בבלוטת התריס – פעילות גבוהה של בלוטת התריס קשורה בתסמונת הכתף הקפואה. טיפול הורמונאלי מתאים בבלוטת התריס בדרך כלל יעלים את הכאב והקושי בתנועת הכתף.
  • מחלות הקשורות בחזה – במצבים פתולוגיים הקשורים במחלות חזה, לב וריאה המלווים באשפוזים ארוכים וממושכים נמצאה שכיחות גבוהה של תסמונת כתף קפואה שניונית.
  • פתולוגיה תוך-גולגולתית – תסמונת כתף רפואה שניונית נפוצה בקרב חולים עם שיתוק חצי-גוף, דימומים וגידולים במוח.
  • הפרעות אישיות - חוקרים מייחסים להפרעות אישיות ומצבים בהם אדם בעל מוטיבציה נמוכה לפעול ולשקם את עצמו במישורים הנפשיים והפיזיים יפתח סבילות נמוכה לכאב ובהתאם לכך יחווה את תסמונת הכתף הקפואה.


סימפטומים

הסימפטומים של תסמונת הכתף הקפואה הינם כאב שיכול להופיע מבלי סיבה ברורה הנראית לעין וללא חבלה מקדימה. לא ניתן לצפות את עיתוי הכאב אך הוא מחמיר בעיקר בלילה. עם התפתחות התסמונת, ישנו קושי שהולך ומחמיר בתנועת הכתף ומופיע כאב גם בזמן מנוחה.

 

תסמונת הכתף הקפואה הראשונית

התסמונת מחולקת ל-4 שלבים, משלב הכאב הראשוני, שלב הקפיאה והקיפאון ועד לשלב ההפשרה וההחלמה. השלב הכואב יכלול כאב מפושט ותמידי בכתף עם קושי להגדיר את מיקומו. הכאב לרב יחמיר בשכיבה על הצד הפגוע ויוקל במנוחה כשלא מניעים את היד. בשלב זה, קיימת הגבלה תפקודית מועטה. בשלב השני, המוגדר כשלב הקפיאה, מופיעה מגבלה בתנועת הכתף שהולכת ומחמירה באופן הדרגתי עד כדי קושי משמעותי לביצוע תנועות יום-יומיות ובסיסיות כמו לבוש, רחצה והיגיינה אישית. שלב זה נמשך בין שלושה לתשעה חודשים. בשלב השלישי, שלב הקיפאון, ישנו כאב עמום באזור הכתף והופעה של כאב חד בזמן הפעלה פתאומית שלה. אורכו של שלב זה הוא בין תשעה לחמישה עשר חודשים. השלב הרביעי והאחרון מכונה שלב ההפשרה ומשכו בין ארבעה שבועות לתשעה חודשים. שלב זה מתואר כשלב של חזרה הדרגתית לטווחי התנועה הרגילים תוך הקלה ניכרת בכאב. פעולות כמו סירוק השיער, סגירת חזייה מאחורי הגב ותנועות נוספות אשר מאמצות את המפרק כולו הופכות אפשריות.

 

תסמונת הכתף הקפואה הסוכרתית

תסמונת אשר דומה בשלבים שלה לתסמונת הראשונית. לעיתים, התסמונת מקדימה את גילוי הסוכרת. הכתף הקפואה מופיעה לרב בחולים סוכרתיים עם עור מעובה ושעוותי, ואחוז גבוה מהם עלולים לפתוח את התסמונת בשתי הכתפיים, מצב המכונה תסמונת דו צדדית.

 

תסמונת הכתף הקפואה השניונית

מתוארת ככאב בזרוע המגיע מכיוון עמוד השדרה הצווארי, בעקבותיו החולה הגביל את תנועת הכתף באופן דרסטי, מה שהביא להתפתחות תסמונת הכאב הקפואה השניונית. השלבים בתסמונת זו הינם קצרים יותר וישנה תגובה טובה לטיפול הניתן.

 

אבחון

האבחון מבוצע באמצעות בדיקה גופנית, בה מתלונן החולה על כאביו ונבדקים הכתף, הצוואר, הגב והגפיים העליונות. בנוסף, החולה יתבקש לבצע מספר  תנועות של הכתף והזרוע. ביחד עם הבדיקה הגופנית, תתבצע בדיקת מעבדה במטרה לשלול כל גורם אחר שיכול להעיד על מחלה. אם הבדיקות יוצאות בגדר הנורמה, אזי מדובר באישוש שמדובר בתסמונת הכתף הקפואה. צילומי הרנטגן הם לרב תקינים, אך אצל אחוזים בודדים מן החולים ניתן לראות שינויים ניווניים באזור ראש עצם הזרוע או היצרות של המרווח תחת זיז שיא הכתף. בדיקה נוספת המבוצעת היא דימות תהודה מגנטית, כאשר עובי הקופסית והרקמה הסינוביאלית העולה על 4 מ"מ נחשבת לקריטריון. ככלל, תסמונת הכתף הקפואה לא מביאה איתה תוצאות חריגות בבדיקות השונות למעט בבדיקה הפיזית, ומטרתן לרב לשלול כל מחלה אחרת הקשורה בעצמות או בשרירים.

 

הסיוע של הנדי קיור בטיפול בכאבים בתסמונת הכתף הקפואה 

מכשיר הלייזר הנדי קיור מיוצר בישראל ומאושר ע"י משרד הבריאות, FDA האמריקאי ו-CE האירופאי. הוא נחשב לאחד המכשירים הטובים בתחום שיעילותו הקלינית הוכחה במחקרים. הוא משפר את מהירות, איכות וחוזק התאים של הרקמה הפגועה ובנוסף לכך ממריץ את זרימת הדם לאזור הפגוע, משפר את המערכת החיסונית ואת התפקוד העצבי, מה שחיוני במיוחד כשמדובר בטיפול בתסמונת הכתף הקפואה. המכשיר מטפל בכאב באופן ממוקד והתוצאות הן מידיות כבר אחרי הטיפול הראשון.