למידע והזמנות 1-800-900-500

(0 item) - 0.00 ₪

סל הקניות שלך ריק

 

סובלים מפיברומיאלגיה?

אוי הכאב הזה... כמו שפעת שחוזרת על עצמה שוב ושוב. זה מתחיל בחולשה בשרירים ובמפרקים ובהמשך הופך למסע של כאב הנובע מכל מגע קטן. קשה לי כבר לישון בלילה ואני עייפה במהלך היום... הלכתי להרבה רופאים שאמרו שיש לי דלקות אך לא ידעו לאבחן את הבעיה. לאחר מסע תלאות ממושך הובחנתי –אני סובלת מפיברומיאלגיה ומדובר במחלה כרונית. כמעט התייאשתי, ואז התחלתי לחקור על הבעיה וגיליתי שיש לא מעט מה לעשות עם זה.

בין 2 ל-4% מהאוכלוסייה סובלים מתסמונת הפיברומיאלגיה ("דאבת שרירים" בעברית). התסמונת מופיעה ברוב הפעמים אצל נשים (בשכיחות של כ-95%) בגילאי 30-60, ומתפרצת בדרך כלל באופן פתאומי בשל מרכיב טראומתי כמו ניתוח, סטרס או זיהום.

איך לזהות פיברומיאלגיה?

לרוע המזל, תסמיני המחלה אינם ברורים ולא ניתן לתת לה אבחון חד משמעי, אך ניתן לזהות אותה לפי שני סימנים עיקריים:

כאב –הסימן הראשון והשכיח ביותר למחלה הוא כאב מופשט (כאב אזורי ושאינו חד) בשרירים. ישנן 18 נקודות קבועות בגוף המועדות לכאב מהמחלה, ואדם המתלונן על כאב ב 11 מתוכן יאובחן כלוקה בה. הלוקים במחלה יחושו כאב במגע עם הנקודות הרגישות אפילו עם לחץ קטן מכדי לגרום לכאב באופן רגיל.

עייפות קשה ושינה לא רגועה –בשל הכאבים והחולשה, הדומים בתחושתם לשפעת, אדם הלוקה במחלה עלול לסבול משינה לא רגועה או רציפה ובעקבות זאת מעייפות במהלך היום. כמו כן, רבים יחושו כאב או נוקשות בעת הקימה בבוקר.

סימן נוסף המזהה את המחלה הוא כאבים סימטריים: לרוב השריר יכאב משני צדי הגוף באופן זהה. למשל, בשתי הכתפיים, ולא רק באחת. כמו כן בעיות בסוגרים, בעיות מעיים, צריבה במתן שתן ובעיות בריכוז ובזיכרון הנם סימנים נוספים אך נדירים יותר של התסמונת, ולרוב אינם מופיעים.

שיטות לטיפול בפיברומיאלגיה.

לשיחת ייעוץ בנושא טיפול בכאבים השאירו פרטים!

פתרונות נפוצים

תסמונת הפיברומיאלגיה אפופת ערפל. איננו יודעים מהם הגורמים לה, האבחונים לה אינם ברורים ונכון להיום לא קיים פתרון חד משמעי וגורף המרפא את התסמונת לחלוטין. עם זאת, ישנן לא מעט דרכים להקל על הכאב ועל התסמינים של התסמונת:

  • טיפול תרופתי – רוב הלוקים בפיברומיאלגיה משתמשים בכדורים להפחתת הכאב, כמו גם לשינה טובה, רגועה ורציפה יותר. מדובר בדרך הפשוטה והמקובלת ביותר להקל על המחלה, אם כי התרופות אינן מסייעות לסימפטומים הנוספים העלולים להתעורר ממנה. לשם כך ישנם טיפולים נוספים.
  • טיפולים לא חודרניים – פה תוכלו למצוא הקלה רבה באמצעות פיזיותרפיה וכירופרקטיקה. בניגוד לתרופות, מדובר בדרכי טיפול אקטיביות . המקלות על הסימפטומים האחרים ובנוסף משפרים את טווח התנועה של השרירים הפגועים. כמו כן שומעים בזמן האחרון גם על טיפולי תא לחץ, ראוי לציין שמדובר בטיפולים לא מוכחים שעלותם גבוהה.
  • טיפולים באלקטרותרפיה – אלקטרותרפיה הינה תחום חדש ברפואה, המתמקד בהפחתת כאבים וחיזוק הרקמות והשרירים באמצעות אנרגיה מגנטית, סוגי קרינה ופולסים חשמליים, על-ידי כך שמאיצים את זרימת הדם באזור. כיום קיים גם ההנדי-קיור – מכשיר ביתי יעיל לא פחות הפועל באותה הדרך, עלותו נמוכה יותר וניתן להשתמש בו באופן עצמאי. המכשיר פועל באמצעות 4 טכנולוגיות שונות אשר מוזערו לכדי מכשיר בגודל כף יד באמצעות: לייזר רך, אינפרה אדום, אור אדום ושדה מגנטי סטטי. זאת כמקובל במרפאות כאב ובמחלקות האורתופדיות.

ובנוסף...

מלבד הטיפולים השונים, אורחות החיים הם בעלי חשיבות עצומה להתמודדות עם המחלה. רבים הסובלים מהמחלה עלולים להיכנס למצב של דיכאון, אך את זה ניתן למנוע באמצעות שיפור קטן של אורחות החיים. ישנן מגוון אפשרויות שאינן מוכחות באופן מדעי אך בהחלט מסייעות לטיפול בפיברומיאלגיה ובסימפטומים הנלווים אליה.

    • פעילות גופנית – הפעילות הגופנית חשובה לגוף וגם לנפש. האדרנלין המופרש בזמן הפעילות הגופנית ידוע כמעודד מצב-רוח טוב וכמסייע כנגד דכדוך, וחיזוק השרירים והרקמות מועיל כנגד הכאב והחולשה. עם זאת, בכדי להימנע מפגיעה בשרירים אין להפריז בפעילות ויש לשמור על קצב מתון ולהקשיב לצרכי הגוף.
    • הידרותרפיה – הטיפול באמצעות הרפיה במים, בעיקר אם הם חמימים, מרגיעה במיוחד ויכולה להקל על הכאב ועל הנוקשות. אלמנט הציפה במים, ה"מבטל" את הגרביטציה, הופך את הלחץ על השרירים ועל המפרקים למינימלי ובכך מקל על שחרור של האזורים הנוקשים בגוף
    • הורדת הלחץ הנפשי – לפעמים הדרך הטובה ביותר להקל על המחלה היא פשוט להוריד הילוך. סדר היום של אדם ממוצע במאה ה21 הוא צפוף מאוד ויכול להיות כאב-ראש לא קטן. אל תשכחו שהגורם להתפרצות הפיברומיאלגיה הוא לחץ נפשי, לכן דרך מצוינת לפתור אותו היא להפחית מסדר היום, להגדיל את כמות הזמן הפנוי ופשוט להירגע.

אז למה בעצם זה קורה?

לשאלה זו לא ניתן לתת תשובה חד-משמעית, אך יש לא מעט השערות בקשר למקור המחלה. למשל, העובדה שהיא נפוצה הרבה יותר אצל נשים מצביעה על מרכיב הורמונלי דומיננטי הגורם למחלה. כמו כן, בשל הנפיצות שלה בתוך המשפחה ניתן לדעת שמדובר על מחלה גנטית.

בניגוד למקור המחלה, את הסיבה להתפרצות ניתן לקבוע דיי בבירור: מצב של טראומה, סטרס או לחץ נפשי חזק ופתאומי. מצב זה יכול להיגרם בעקבות ניתוח או זיהום, המפעיל בגוף תהליכים רבים ומהירים ויחד איתם פעילות הורמונלית רבה. לאלו הלוקים במחלה, בעקבות המצב הטראומתי, עלולה להתפרץ המחלה וזמן קצר לאחר האירוע יתחילו הסימפטומים להיות מורגשים.

לוקחים אחריות על החיים שלכם

על הנטייה הגנטית או על התפרצות המחלה לא ניתן לשלוט, אך יש מגוון רחב של דרכים לטפל בה. חוסר טיפול במחלה עלול להפוך את חייכם לקשים ולא נוחים. עם זאת, עם שינוי קל של אורחות החיים, הקלה על הכאבים וטיפול בסימפטומים במגוון הדרכים שהרפואה המודרנית מאפשרת להפוך את ההתמודדות עם המחלה לנוחה וקלה יותר עבורכם.